Drámai, az utolsó pillanatig tartó küzdelmeket és viszonylag egyértelmű eredményeket kínált az eddigi 21 világbajnoki döntő. Az aranyért vívott utolsó párbaj inkább az utóbbi kategóriába tartozik. Négy évvel ezelőtt Oroszországban a franciák 4-2-re legyőzték a horvátokat, és 20 év alatt másodszor nyerték meg a bajnoki címet. A hat gólnak köszönhetően ugyanannyi gólt láthattak a nézők, mint az előző négy döntőben együttvéve.
Moszkvában Mario Mandzukic öngóljával Franciaország vezetett, de a horvátok Ivan Perisic gólja után hamarosan egyenlítettek. Utóbbi később a fehérváriaknál is benne volt a keze, a büntetőt pedig Antoine Griezmann értékesítette. A térfélcsere után Paul Pogba és Kylian Mbappé megpecsételte a franciák győzelmét, Mandžukić pedig csökkentette a hátrányt.
A döntőben 1966 óta először született hat gól, amikor Anglia hosszabbítás után 4-2-re verte Németországot. Uruguay az 1930-as világbajnokságon legyőzte Argentínát, nyolc évvel később pedig Olaszország ugyanilyen arányban verte Magyarországot. A rekord góltermés az 1958-as svédországi döntőben született, ahol a brazilok 5-2-re verték a hazaiakat.
A 2014-es brazíliai és a 2010-es dél-afrikai döntőt is egyetlen gól döntötte el a hosszabbításban, 2006-ban Németországban pedig büntetőpárbajban. Nem volt győztes 90 perc után, és nem volt Bet365 tetőpont 1934-ben, 1966-ban, 1978-ban és 1994-ben sem. Az első esetben a csehszlovák labdarúgók sem hiányoztak, nyolc perccel a vége előtt Antonín Puč góljának köszönhetően 1-0-ra vezettek Rómában a hazaiak ellen, de a hosszabbítás után a svéd bíró, Eklind nagyvonalú segítségének köszönhetően az olaszok örülhettek.
Csehszlovákia 1962-ben másodszor jutott be a döntőbe, és Chilében is az esélyesebb brazilok ellen szerezte meg a vezetést. Josef Masopust góljára azonban háromszor is válaszoltak a kanárik, és az Arany Niket a fejük fölé emelték. Öt bajnoki címével Brazília a legsikeresebb ország a történelemben, az olaszok és a németek négyszer ünnepelhettek.
Eddig 13 ország játszott a világbajnokság döntőjében, és nyolc ország győzött. Kilencszer kizárólag európai csapatok, kétszer dél-amerikai csapatok, tízszer pedig a kontinens két legerősebb nemzetének interkontinentális csatája volt a címvédés.
A németeknek van a legtöbb döntős szereplésük nyolc indulással. A brazil Cafú a rekorder, aki három Sportingbet aranyérmes mérkőzésen is szerepelt. A történelem egyetlen háromszoros világbajnoka honfitársa, Pelé, aki sérülés miatt nem játszott a chilei döntőben.